Yazılım Türleri Nelerdir?

Yazılım Türleri Nelerdir? – Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım çeşitleri 3’e ayrılır. Bugün bu 3 yazılım çeşidi hakkında biraz açıklama yapacağız. Yazılım, İngilizcesi software olan Yazılım, teknolojinin vazgeçilmez bir kaynağıdır. Yazılım aynı zamanda bilgisayar vb. makinelerin yönetimini ve kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutların topluluğuna yazılım denilmektedir.
Yazılım’ın çeşitleri 3’e ayrılmaktadır.

  • İşletim Sistemi Yazılımları
  • Uygulama Yazılımları
  • Programlama Yazılımları

İşletim Sistemi Yazılımları :İşletim sistemi yazılımları, işletim sistemi aktif hale geldiğinden pasif hale geldiği ana kadar olan süre içerisindeki komutları vermeye yarayan bir yazılım çeşididir. Bilgisayar’da kullanılan her türlü program ve eklentiye yazılım denir. Bu yazılım ise İşletim sistemi yazılımları çeşitlerinden biridir. Kullanılması gerekilen zamanlarda Disklerden Ram’a yüklenir.İşletim sistemi kendi içinde farklı ve ayrı bir yazılımdır. Bu yüzden bir bilgisayar işletim sistemi olmadan açılmaz yani eğerki bir bilgisayarın yada donanımın yazılımı olmaz ise işlev görmez. Uygulama programları işletim sistemlerine uyumlu olarak hazırlanır. Örneğin Win XP dosyası Win 7 desteklememektedir bunun nedeni ise freamwork farklılıklarıdır.Microsoft.Net ortamında geliştirilen yazılımların birer build freamwork u vardır,bu bize yazılımı hangi freamwork e uygun olduğu hangi freamworklerde çalıştırabileceğimizi belirtir.Microsoft.Net freamwork daha ileriki makalelerimizde değineceğimiz çok geniş kapsamlı bir konudur.

Uygulama Yazılımları :Uygulama yazılımları belirli yerlerdeki probremlerin çözümünü bulmak veya göstermek amacıyla programlama dillerinden biri ile yazılmış olan programlardır.Hangi işletim sistemine uygun olarak yazılısa o işletim sistemi altında çalışırlar. Örneğin Win XP ürünü Win 7’de çalışmaz.Değişiklik amacıyla sayısız uygulama programı yani paket programları vardır.

Programlama Yazılımları : Programlama yazılımları çok geniş kapsamlı bir kavramdır. İşletim sistemleri yazılımları ve uygulama yazılımlarının oluşturulması için gerekli ve kullanılması zorunlu olan programlardır. Örnek verecek olabilir ise Visual Studio,Eclipse derleyiciler vb. programlardır.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats