Pal Sokağı Çocukları Kitabı Hakkında Bilgi

Pal Sokağı Çocukları Kitabı Hakkında Bilgi – Pal Sokağı Çocukları Konusu – Pal Sokağı Çocukları Kitap Özeti

Pal Sokağı Çocukları (Macarca: A Pál utcai fiúk) Macar yazar Ferenç Molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk kitabıdır.

Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte’de, oyun sahalarını (Arsa) Kızıl Gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların savaşımını anlatır. Türkçe’ye Tarık Demirkan tarafından çevrilmiştir.

Konu

Kum torbalarıyla yapılan savaş aralarında en küçükleri, en zayıfları olan Erno Nemeçek’in kendisini feda etmesiyle sonuçlanır. Daha önceden diğer çocuklar tarafından hain olarak adlandırılan ve adı büyük harf kullanmadan yazılan Nemeçek savaştan sonra zatürreden ölür.

Konumu

Kitap dünya çapında en ünlü Macar romanı olmuştur. Birçok dile çevrilen kitabın bazı ülkelerde (Birleşik Krallık ve İtalya gibi) okullarda okunması zorunludur. Erno Nemeçsek, çocuk edebiyatının Oliver Twist ya da Tom Sawyer gibi ölümsüz kahramanları arasına girmiştir.

Öykü herhangi bir yerde, herhangi bir yaşta geçebileceğinden dünya üzerinde her yerde çok kolaylıkla okunabilmektedir. 2006 yılında 11 yaşındaki Macar öğrenci Dani Bodnar okul ödevinde Erno Nemeçek’in kendini feda etmesini şöyle anlatır: “Kendimi çok kötü hissettim. Niye Arsa için savaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyordum. Çünkü orası bizim ülkemizdi, bizim oyun sahamız, öyle bir yer ki ateşler içinde olsak bile uğrunda savaşmalıyız. Arsa bize göre bizim vatanımızdı çünkü.” Kitaptaki kahramanlardan Çele zarifliği ile meşhurdur. Ders kitaplarını sayfalara ayırarak okula yalnızca o gün gerekli olan kısımları götürür.

Sinema uyarlamaları

  • A Pál utcai fiúk Macar yönetmen Bela Balok’un 1929 yapımı
  • No Greater Glory ABD’li yönetmen Frank Borzage’nin 1934 yapımı
  • I ragazzi della via Paal, İtalyan yönetmenler Alberto Mondadori ve Mario Monicelli’nin 1935 yapımı
  • A Pál utcai fiúk Macar yönetmen Zoltan Fabri’nin 1969 yapımı

Özeti

Kahramanlar:

Boka Frenç Atş Çonakoş
Gereb Vays Çele
Nemeçek Barabas Viyana
Paster Kardeşler Kolnay

(Kırmızı gömleklilerin başkanı Frenç Atş ve başkanın yardımcıları Paster Kardeşler.)

(Pal Sokağı çocukları ise ; Bok,Gereb,Nemeçek,Vays,Barabas,Kolnay,Çele,Çonakoş ve Viyana.)

Kısa özet:

Olay Nemeçek’in bilyelerini Paster Kardeşler’in el koydum yapmasıyla başlar. Sonra kırmızı gömleklilerin Pal Sokağı çocuklarının bayrağını çalmasıyla alevlenir ve çatışmaya dönüşür. Nemeçek ve birkaç arkadaşı kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve ordan bayraklarını alırlar. Sonra Nemeçek hastalanır ve bu arada Gereb kırmızı gömleklilere katılır. Nemeçek hasta haliyle yine kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve orda yakalanır ve Gereb’i suç üstü yapmaktan beter eder bu arada da sığınağa girdiği için kırmızı gömlekliler onu suda iyice ıslatırlar. Sonra savaş gününden önce son bir hazırlık yaparlar ve savaş günü geldiğinde Nemeçek’siz savaşı kazanırlar. Gereb hepsinden özür dileyip Pal Sokağı çocukları’na tekrar katılır. Ertesi gün Nemeçek’i ziyaret ederler ve ölüm döşeğinde olduğunu öğrenirler ve onlar gittikten sonrada Nemeçek ölür. Sonra ki gün Boka arsayı gezdiğinde oraya binanın yapılacağını öğrenir ve arkadaşlarına söyler . Derste herkes aynı şeyi düşünüyordu kimi zaman keder kimi zaman mutluluk veren yaşam neydi ?

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
    , pal sokağı çocukları özet

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats