Optometrist Nedir Vikipedi

Optometrist Nedir Vikipedi – Optometrist Mesleği Hakkında Bilgi

Göz doktorlarından farklı olarak optometristler, gözlük veya lens ölçüsünü alan uzman kişilerdir. Hiçbir şekilde göze cerrahi müdahalede bulunmamakla birlikte, görme bozukluğu yaşayan kişilerin sorunlarını tespit etmekle yükümlüdür. Bu tespitler sonucunda hastasına gözlük veya lens önerebilir, yine göz doktorlarından bağımsız olarak kendi optik mağazalarını kurarak gözlük, lens satışını yapabilirler.

Ülkemizde henüz Optometri adında bir bölüm yoktur. Bu yüzden üniversite tercihleri arasında yer almaz. Yurt dışındaki optometri okullarında 4 yıl boyunca optisyenlik eğitimi almak gereklidir. 4 yıl sonunda “Bachelor Optometri” diplomasına sahip olabilirsiniz. Ancak bununla yeterli kalmayarak Master Optometri diplomasına başvurabilirsiniz. Ancak bu diploma çeşidi başta Hollanda, İngiltere olmak üzere bir çok büyük ülkede bulunmamaktadır. Optometri eğitimi alınırken Fizik, Biyoloji gibi bir çok FEN alanında dersler görülmektedir.

Ülkemizde yapılan hatalardan biri de göz doktoruyla optometristlerin aynı meslek olduğu yanlışına düşmektir. Bilinmelidir ki optometristlerin göz ameliyatı yapmak için yetkisi yoktur. Ancak bazı ülkelerde bu yetkilerinde alınması için girişimler devam etmektedir.

Ülkemizde optometri kabul edilmediğinden dolayı bu mesleğin örneklerini günümüzde çok fazla veremiyoruz. Bu mesleğin ülkemize gelmesindeki en büyük engellerden biri de göz doktorlarının tutumudur. Kendi hastalarının azalacağını ve kazandıkları paralarda gözle görülür düşüşler yaşayacağını düşündüklerinden dolayı Optometristlerin ülkemizde iş yapmasına karşı çıkmaktadır. Ancak er ya da geç optometri bölümü ülkemizde de okutulmaya başlanacaktır. Bunun için de ülkemizde çalışmalar yapıldığı ilgili makamlar tarafından duyurulmuştur.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats