Nefronların İltihaplanması Sonucu Oluşan Hastalık

Nefronların İltihaplanması Sonucu Oluşan Hastalık – Nefronların İltihaplanması Sonucu Oluşan Hastalık Nedir Vikipedi – Nefronların İltihaplanması Sonucu Oluşan Hastalık Hakkında

Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı verilir. Nefrit genellikle 2 biçimde görülür. Akut nefrit adı verilen böbrek iltihabı titreme­ler, aşırı baş ve bel ağrısı, kusma, ateş gibi belirtilerle hastalık başlar. Halsizlik ve iştahsız­lıkla birlikte hastanın idrarı da bir miktar azalır. Akut böbrek iltihabı kimi bulaşıcı hastalıklardan, özellikle tifo hastalığı, kızıl, kızamık, grip, kabaku­lak diş eti iltihabı ve sinüzitlerden hemen sonra ortaya çıkabilir.
Bu hastalıkların sey­ri sırsında mikropların toksinlerini ıtrah ederken böbrekler bozulabilir. Bunların dışında arse­nik, kurşun ve cıva gibi zehirli maddeler yine böbreklerde bozukluklara sebep olur­lar ve nihayetinde nefrit meydana gelir. Bu has­talığı hazırlayıcı sebeplerin içinde üşüt­menin de büyük etkisi vardır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için böbreği istirahate bırakmak ve kanı temizleyici kimi metodlar uygulamak gerekir. Bu arada has­taya da, etsiz, tuzsuz, yağsız ve şekerli bir diyet uygulamak zorunludur.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 04 Kasım 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
    , üremi hastalığı nefronların iltihaplanması mıdır

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats