Mitoz Bölünmenin Önemini Anlatan Kompozisyon

Mitoz Bölünmenin Önemini Anlatan Kompozisyon – Mitoz Bölünmenin Önemini Anlatan Kompozisyon Örnekleri

1

Mitoz yalnızca ökaryot hücrelerde görülür ve hücre çekirdeğindeki kromozumun kendi kopyasını oluşturarak iki eş hücre oluşturması sürecidir. Mitoz bölünme sonucunda çok ilginçtir ki birbiri ile aynı özelliklere sahip iki hücre oluşur.

Mitoz bölünme tek hücrelilerde çoğalmayı, çok hücrelilerde büyümeyi, gelişmeyi, yıpranan dokuların onarılmasını sağlar. Mitoz bölünme sonucu hücre sayısı artar, kromozom sayısı sabit kalır. Ayrıca Mitoz bölünme zigotun oluşumu ile başlar ve ölüme kadar devam eder.

İnsanlarda mitoz bölünme farklı hızlarda gerçekleşir. Şöyle ki 25 yaşına kadar olan insanlarda mitoz bölünme çok hızlı gerçekleşirken 45 yaş ve sonrasında oldukça yavaşlar.

45 yaş üzerindeki insanların yaşlanmasını, derisinin buruşmasını, yaraların geç iyileşmesini, kamburluk, saç beyazlaması, ciltte lekelenmeler gibi vücutta meydana gelen değişikliklerin başlıca sebebi mitoz bölünmedir. Yaş ilerledikçe yavaşlayan mitoz bölünme tüm bu saydığımız bedensel değişikliklere neden olur.

2

Mitoz bölünme canlılar için oldukça önem taşır. Çünkü bu bölünme çeşidi ile hücreler kendisiyle aynı özellikte yeni hücreler oluşturur. Meydana gelen yeni iki hücre bir önceki hücrenin tüm kalıtsal özelliklerini taşır. Hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular ise bir araya geldiklerinde organları oluştururlar. Bu nedenle mitoz bölünme tüm canlılar için hayati önem taşır.

Vücudumuzda herhangi bir yaralanma meydana geldiğinde zaman içerisinde o yaranın kapandığını görürüz. Çünkü bölgede yer alan hücreler mitoz bölünme geçirerek yeni bir doku yapısı oluştururlar. Böylece yara kendiliğinden zamanla kapanır.

Eğer mitoz bölünme olmasaydı yaralarımızın iyileşmesi mümkün olmazdı. Tüm canlıların üremesi ve gelişmesi hatta büyümesi için mitoz bölünmeye ihtiyaçları vardır. Ancak bu şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 07 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
    , mitoz bölünmenin canlılar için önemini anlatan kompozisyon, Mitoz bölünmenin canlılar için önemini anlatan kısa bir kompozisyon, mitoz bölünmenin canlılar için önemini anlatan kısa kompozisyon, mitozun canlilar acisindan onemi

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats