Kemal Sunal Kimdir Vikipedi

Kemal Sunal Kimdir Vikipedi – Kemal Sunal Biyografisi – Kemal Sunal’ın Hayatı – Kemal Sunal Hakkında

Ali Kemal Sunal (11 Kasım 1944, İstanbul; 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk, tiyatrocu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar.

Vefa Lisesi’nden mezun oldu. 1964 Yılında İstanbul Sarıyer Kalender Orduevi’nde vatani görevini (Askerliğini) yaptı. Sanat hayatı, “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim filmiyle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Kemal Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filmlerde çoğu zaman saf, şanslı ama iyi yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1974 yılında evlendi. Ali Sunal ve Ezo Sunal adlarında, biri erkek diğeri kız iki çocuğu oldu. 1977’de Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak Show TV’de yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü’nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek Lisans tezi komedyen kimliği ile Kemal Sunal’ın ve filmlerinin incelenmesidir. Yüksek lisans tezi 2005 yılında ailesi tarafında “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” ismi ile kitap haline getirilip yayınlanmıştır. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Gençliği

İstanbul Küçükpazar semtinde doğan oyuncunun babası Migros’tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal’dır. Kemal Sunal’ın, Cemil ve Cengiz isminde iki kardeşi vardır.

Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu’nda okuyup, Vefa Lisesi’nden mezun olmuştur. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başlayıp, öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır’ın, sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal’ın kariyerinde önemli yeri vardır.

Kariyeri

İlk yıllar

1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı. Sanat hayatı, Vefa Lisesi’nde amatör olarak “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk kez Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu’nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve böylece beyaz perdeye transfer oldu. İlk rolünü 1972 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boyundan dolayı basketbolcu olarak aldı. Bunun ardından Ertem Eğilmez’in yönettiği kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Kemal Sunal kendi ağzından, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;

“Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.”

Ustalık

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 77’ye herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, çok sayıda filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır.

1974 yılında evlenen sanatçının, Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocuğu vardır. 1977’de Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemeleriyle seyircisinin gönlünde çok iyi bir yer kazanmıştır. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlanmış; ama kendisi bu gösterimlerden maddi bir kazanç elde etmemiştir.

Yüksek lisans

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve ardından yüksek lisans yaptı. Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeledi.

Ölümü

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda büyük bir kalabalık eşliğinde defnedildi. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı yorumunu yapmıştır.

Hakkındaki görüşler

Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel’e benzetilirdi. Fernandel 1930’lu yıllardan 1960’lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi çevirmişti. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için ‘at suratlı’ gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren’in kendisini ‘Fernandel’le Jean-Paul Belmondo karışımı’ diye tanımlamasının hoşuna gittiğini belirtmişti.

“Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu.”
–Bülent Ecevit
“Varlığı yokluğu belli olmazdı; ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu.”
–Emel Sayın
“Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı.”
–Altan Öymen
“Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir.”
–Murat Sökmenoğlu
“…çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı.”
–Göksel Arsoy
“…Kemal Sunal öldü. Ama insanlığın, dürüstlüğe inancı ve kötüler karşısında iyilerin kazanacağına dair umudu sürdükçe “Şaban” yaşayacaktır..”
–Can Dündar
“…Gitmeseydin, futbol oynardık salonun ortasında… Topu vermemek için ayağıma vurmana, günlerce topallamaya razıyım. Gitmeseydin, vallahi az konuşurdum… Sen, gazete-kitap okurken yanında sessiz durmaya çalışırdım…Gitmeseydin, çiğköfte yapardık. “Olmuş mu olmamış mı?” diye tavana, duvarlara atmanıza, beni çıldırtmanıza ses çıkarmazdım…”
–Eşi, Gül Sunal
“48 yaşındaydı. Yüksek lisans tezinin konusu da kendisiydi. “Beni kimse araştırmayacak galiba, ben yapayım” dedi.”
–Gül Sunal

“Hep viski içerdi, doktor yasaklayınca bıraktı içkiyi. Votka içiyorum diye 2 sene su içerek kandırdı bizi”

(Yeşilçam oyuncularının sıklıkla vakit geçirdiği Çiçek Bar’ın sahibi Arif Keskiner)

Kişiliği

Sanatçı kendi profilinin, oynadığı karakterlere göre farklı olduğunu şu sözlerle belirtiyor; “Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım” ve aynı zamanda iş ve ev yaşamında titiz olduğunu belirtmiştir. Eşi tarafından yazılan anı kitabında, ev halkına sanatçı olduğunun ağırlığını hiç hissettirmemiş, eşinin tanımına göre “aile babası” profilini hiçbir zaman bozmamıştır. Akşam yemeklerine daima vaktinde yetişen, aile ilişkilerine önem veren ve bu düsturda çocukları ile çok iyi arkadaş olan, iş, aile ve komşuluk ilişkilerinde daima sohbeti aranan, herkes tarafından sevilen sanatçı; filmlerinin aksine, çok fazla gülmeyen ve sululuktan hoşlanmayan bir yapıya sahiptir. Dinlemeyi anlatmaya tercih eden sanatçı, kendi iç dünyasında da duygusal bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda çok da iyi bir arşivci olan sanatçı, kendisi ve ailesiyle ilgili belge, fotoğraf, anı yazısı, kendisine gelen mektuplar gibi manevi değeri olan şeyleri büyük bir titizlikle ve düzenle saklamış, çocuklarının çizdiği resimlere kadar her şeyi titizlikle ve özenle saklamıştır. Renkli kıyafetler giymeyi seven sanatçının, kıyafet alışverişlerini çoğu zaman eşi yapmıştır.

Kendisine gelen mektupların hepsini okuyan sanatçı, yine aynı özenle bu mektuplara cevaplar vermiş ve bizzat kendisi postaneye götürüp gönderimlerini yapmıştır.

Filmografi

Hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır. İlk filmi yardımcı rolde Tatlı Dillim (1972) ile başlamış, Salako (1974) filminde başrol oynamıştır. En son filmi Propaganda (1999) olmuştur. 1977 yılında Kapıcılar Kralı rolünde Altın Portakal Ödülüne layık görülmüştür.

Kemal Sunal, 2000 yılında yönetmenliğini Ali Özgentürk’ün yapacağı Balalayka filminin başrolünü (Necati rolü) oynayacaktı. Ancak çekimlerin yapılacağı Trabzon’a giden uçakta kalp krizi geçirerek ölünce bu rolü Uğur Yücel üstlendi. Kemal Sunal’ın uçak korkusu vardı ve bu nedenle o zamana kadar hiç uçağa binmemişti. Ölümüyle sonuçlanacak bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti.

Yıl Film Görevi Notlar Kaynak
Oyuncu Senarist Yapımcı Rolü
1972 Tatlı Dillim Evet Basketbolcu İlk rol aldığı film
1973 Oh Olsun Evet Fazıl Haznedar
Güllü Geliyor Güllü Evet Kiralık Katil Dublaj Kullandığı Tek Filmi
Canım Kardeşim Evet Yolcu
Yalancı Yarim Evet Kemal Kendi adıyla oynadığı ilk film.
1974 Salak Milyoner Evet Saffet
Köyden İndim Şehire Evet Saffet Salak Milyoner‘in devam filmidir.
Mavi Boncuk Evet Kaymakam Cafer
Hasret Evet Sahne Işıkçısı Yanık
Salako Evet Salako İlk başrolü.
1975 Şaşkın Damat Evet Apti
Hanzo Evet Hanzo / Cabbar İki farklı karakteri oynadığı ilk film.
Hababam Sınıfı Evet İnek Şaban Şaban rolüyle ilk oynadığı bölüm.
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı Evet İnek Şaban Şener Şen ile birlikte oynadığı ilk film.
1976 Tosun Paşa Evet Tosun Paşa / Şaban
Süt Kardeşler Evet Şaban
Sahte Kabadayı Evet Kemal
Meraklı Köfteci Evet Zühtü Karışan
Kapıcılar Kralı Evet Seyit Bu filmdeki rolüyle 1977’de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.[32]
Hababam Sınıfı Uyanıyor Evet İnek Şaban
1977 Sakar Şakir Evet Şakir / Hasan Emmi İki farklı rolü gerçekleştirdiği ilk film.
Şabanoğlu Şaban Evet Şaban
İbo ile Güllüşah Evet İbo
Hababam Sınıfı Tatilde Evet İnek Şaban Oynadığı son Hababam Sınıfı serisi filmi.
Çöpçüler Kralı Evet Apti Şakrak
1978 Yüz Numaralı Adam Evet Evet Şaban Erkök
Köşeyi Dönen Adam Evet Adem Zengin
Kibar Feyzo Evet Feyzo
İyi Aile Çocuğu Evet Kemal / Cemal
İnek Şaban Evet Evet Şaban / Kaleci Bülent
Avanak Apti Evet Apti
1979 Umudumuz Şaban Evet Şaban
Şark Bülbülü Evet Şaban Ballıses
Korkusuz Korkak Evet Mülayim Sert
Dokunmayın Şabanıma Evet Evet Şaban
Bekçiler Kralı Evet Evet Şaban Özgüneş
1980 Zübük Evet İbrahim Zübükzade
Gol Kralı Evet Sait Sarıoğlu
Gerzek Şaban Evet Osman / Seyfi
Devlet Kuşu Evet Mustafa
1981 Üç Kağıtçı Evet Rıfkı
Kanlı Nigar Evet Abdi / Narçın
Davaro Evet Memo / Davaro
1982 Yedi Bela Hüsnü Evet Hüsnü
Doktor Civanım Evet Kemal
1983 Tokatçı Evet Osman
Kılıbık Evet Kamil
En Büyük Şaban Evet Şaban
Çarıklı Milyoner Evet Evet Bayram Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Memduh Ün’le birlikte yazmıştır.
1984 Şabaniye Evet Şaban / Şabaniye
Postacı Evet Adem
Ortadirek Şaban Evet Şaban
Atla Gel Şaban Evet Niyazi Filmin adında Şaban geçmesine rağmen Kemal Sunal, Niyazi rolünü oynamıştır.[66]
1985 Sosyete Şaban Evet Evet Şaban Ağa / Dilaver Bey Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet ve İhsan Yüce’yle birlikte yazmıştır.
Şendul Şaban Evet Şaban
Şaban Pabucu Yarım Evet Şaban
Keriz Evet Zülfü
Katma Değer Şaban Evet Şaban
Gurbetçi Şaban Evet Şaban Şaban rolünü oynadığı son film.
1986 Yoksul Evet Yoksul
Tarzan Rıfkı Evet Rıfkı
Garip Evet Kemal Soylu
Deli Deli Küpeli Evet Deli Kaymakam
Davacı Evet Yunus
1987 Yakışıklı Evet Selim
Kiracı Evet Kerim
Japon İşi Evet Veysel
1988 Uyanık Gazeteci Evet Ali
Sevimli Hırsız Evet Metin Mertoğlu
Polizei Evet Ali Ekber
Öğretmen Evet Hüsnü
İnatçı Evet Bayram
Düttürü Dünya Evet Dütdüt Mehmet
Bıçkın Evet Ali / Kemal
1989 Zehir Hafiye Evet Cemal
Talih Kuşu Evet Osman Abalı
Gülen Adam Evet Yusuf Şaplak
1990 Koltuk Belası Evet Zühtü Kaya
Boynu Bükük Küheylan Evet İbrahim Küheylan
Abuk Sabuk Bir Film Evet Ademoğlu Ali
1991 Varyemez Evet Ragıp Elibol
1999 Propaganda Evet Mehdi Oğlu Ali Sunal’la birlikte oynadığı tek film.

Tiyatro oyunları

 • 1966 – “Fadik Kız” – Kent Oyuncuları. İki-üç değişik rolde
 • 1967 – “İspinozlar” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Taşkasaplı rolünde.
 • 1967 – “Deli İbrahim” (Yazan: Turan Oflazoğlu, reji: Şükran Güngör) – Kent Oyuncuları. Cellât Hamal Ali rolünde
 • 1968 – “Yalova Kaymakamı” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 • 1968 – “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 • 1968/69 – “Fermanlı Deli Hazretleri” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 • 1968 – “Hamhumşarolop” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 • 1969 – “Murtaza” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Bekçi ve Kahveci rollerinde.
 • 1969 – “Yaz Bitiyor” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 • 1972 – “Gergedan” (Yazan: Eugène Ionesco) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu. Bakkal ve Mösyö Papiyon rollerinde.
 • 1972 – “Dün Bugün” (Yazan: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu.
 • 1973 – “Dev Aynası” (Derleyen: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu (Ankara Nergis Sineması’nda sahnelendi).

Kitapları

 • Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü, Sel Yayınları, İstanbul, 1998, ISBN 9755702629
 • Kemal Sunal Güldürüsü, Om Yayınevi, İstanbul, 2001, ISBN 9756827793

Hakkındaki kitaplar

 • Gül Sunal, Kemal Hadi Gel, Bi Kahve İçelim, Doğan Kitap, ISBN 9786050923216
 • Feriha Karasu Gürses, Kemal Sunal Film Başka Yaşam Başka, Sel Yayınları, İstanbul 2002, ISBN 9755701524
 • Nuran Turan, Kemal Sunal Çocukken, Önel Yayınevi, ISBN 9757248924
 • Vadullah Taş, Kemal Sunal Filmlerini Anlatıyor, Esen Kitap ISBN 9786056224508

Ödüller

 • 1977: 14. Antalya Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Kapıcılar Kralı
 • 1998: 35. Antalya Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Kapıcılar Kralı
 • 1989: 2. Ankara Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Düttürü Dünya

Anısı

Ölümünün ardından anısını yaşatmak için çeşitli kurum ve yerleşkelere adı verilmiştir.

Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde kurulmuş Özel Sektöre Bağlı Kültür Merkezi olan Vakıfbank Sanat Merkezi Kemal Sunal’ın ismini taşıyor.

Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü

Mezun olduğu Vefa Lisesi’nde Kemal Sunal anısına bir anket düzenlenmiş ve anket sonucunda başarılı ve sevilen sanatçılara “Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü” verilmesi kararlaştırılmıştır.

Askerden babasına mektup

Vefatının 9. yılında mezarı başında anılırken, Mardin’de askerlik yapan oğlu Ali Sunal, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki anma törenine katılamamıştır. Ama törende, askerden babasına hitaben yazdığı mektup okunmuştur. 4 sayfalık o mektubun son sayfasında şu ifadeler yer alıyordu:

“… Baktık ki bu iş böyle olmayacak, bir umut ışığı doğmayacak, bizden başkası bizi anlamayacak, gururum, kardeşim de dönünce sen varmışsın gibi hayata, birbirimize bağlandık.
Yaşamalıydık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Merak etme rahat, huzurlu uyu. Yeni doğan, seni hiç tanımayan kardeşler de izliyor, Hababam’ı, Tosun Paşa’yı, Salako’yu… Bıraktığın eserler mutlu ediyor, hayata umutla baktırıyor bir ömür boyu. Koruduğun efsane soyadını milyonlar koruyor, milyonlara aktarıyor artık. Bir de yeni isim koydular ‘Melek Şaban’ diye, tarihe bıraktık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Biz mi? Hala bir yanı kırık, ama gururlu, dimdik ayaktayız. Senin emanetinden hiç ayrılmadan yaşamaktayız. Bir tek bugünde ayrıyız.
Biz arkadaşlarla vatani görev için Mardin’de silah altındayız. Bu mektupla benim, annemin, Ezomun, sevenlerinin kalpleri birleştik başucundayız. Bize bıraktığın güzelliklere minnettarız. Çok özledik ama ağlamayacağız. Gözün arkada kalmasın, hiç ayrılmayıp seni sonsuza dek bizimle yaşatacağız. Tamam sen gittin ama biz burada kaldık.”
—Ali Sunal’ın babasına hitaben yazdığı mektupdan

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 07 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
  , kemal sunal vikipedi

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats