İdrarın Vücuttan Atılmasını Sağlayan Organ ve Yapılar

İdrarın Vücuttan Atılmasını Sağlayan Organ ve Yapılar – İdrarın Vücuttan Atılmasında Görevli Organ ve Yapılar

Evlerde, okullarda, fabrikalarda her gün kullanılan malzemelerden, yiyecek ve içeceklerden birçok atık madde oluşmaktadır. Bu atık maddeleri evlerimizden, okullardan ve birçok iş yerinden her gün dışarı atmaktayız. Eğer atık maddeleri yaşadığımız ortamdan uzaklaştırmazsak, hastalık yapan bazı bakteriler çoğalabilir ve hastalanmamıza sebep olabilir.

Vücudumuzda yediğimiz besinleri sindirir ve vücuda gereken enerjiyi üretir. Böylece atık maddeler oluşur. Vücudun dengesinin korunabilmesi için bu atık maddelerin dışarı atılabilmesi gerekir. Bu atık maddeler vücudumuzdan uzaklaştırılamazsa vücudumuz normal faaliyetlerini sürdüremez. Atık maddeler vücudumuzdan dışarı atılırken gerçekleşen faaliyetlerin tümüne boşaltım denir.

Boşaltımda Görevli Yapı ve Organlar

Böbrek: İnsan vücudunda karın boşluğunun arka kısmında, bel bölgesinde iki tane böbrek bulunur.  Vücudumuzda sindirim sonrası oluşan besinler kana karışır. Kana karışan besinlerden elde edilen enerji kullanıldıktan sonra açığa çıkan atık maddeler tekrar kana geçer. Bu atık maddelerin kanın içerisinden süzülüp temizlenmesi işini böbreklerimiz yapar. Böbreklerimizden süzülen zararlı maddelerle birlikte su, idrar adı verilen sıvıyı oluşturur.

İdrar borusu(üreter): İdrar kanalı böbreklerimizde oluşan idrarı, idrar kesesine taşır.

İdrar kesesi(mesane): idrar kanalından gelen idrar bir süre burada depolanır. Yetişkin bir insanın idrar kesesinde yaklaşık 500 ml idrar depolanabilir. İdrar kesemizin 1/4’ü dolduğunda tuvalete gitme ihtiyacı hissederiz.

İdrar kanalı(üretra): İdrar kesesinin ucunda bulunan ve idrarın vücuttan dışarı atıldığı yapıdır.

Boşaltıma Yardımcı Organlar

Akciğer: Soluk aldığımızda oksijen ciğerlerimize dolar. Vücudumuzun besinler kadar oksijene de ihtiyacı vardır. Akciğerlerimize dolan oksijen buradan kana geçer ve vücudumuzu dolaşır. Vücudumuzda oksijenin kullanılması sonucu karbondioksit adı verilen zararlı(atık) madde oluşur. Bu atık maddenin vücudumuzdan dışarı atılmasını akciğer sağlar. Soluk verirken karbondioksit ile birlikte bir miktar su buharı da vücut dışına atarız.

 

Kalın bağırsak: Sindirim sonucu oluşan katı atık maddelerin(dışkı), kalın bağırsağın ucunda bulunan anüsten dışarı atılır. Dışkının vücuttan dışarı atılması da bir boşaltım çeşididir.

Deri: Terlediğimizde vücutta oluşan sıvıya ter denir. Ter, su, tuz ve az miktarda atık madde içerir. Derimiz terleme yoluyla vücudumuzdan atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
    , idrarın vücuttan atılmasını sağlayan organ ve yapılar, idrarin vucuttan atilmasini saglayan organ ve yapilar nelerdir, idrarin vucuttan atilmasini saglayan yapi ve organlar, idrarin vucuttan atilmasini saglayan organlar

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats