Fil Olayı Nedir Vikipedi

Fil Olayı Nedir Vikipedi – Fil Olayı Hakkında Bilgi – Fil Vakası Nedir Kısaca

Fil Vakası ya da Fil Olayı, İslam Peygamberi Muhammed’in doğum yılı veya öncesinde Kâbe’yi yıkmak amacıyla Mekke üzerine yürüyen Ebrehe ordusunun Allah tarafından gönderilen Ebabil kuşları vasıtasıyla imha edilmesini anlatan olayın adıdır.

Belgeler ve kaynaklar

Hikayeler Arabistan tarihi açısından sözlü tarih olarak nitelendirilen bir döneme aittir. Olayın oluş tarihi, şekli, yeri gibi konular açısından tarihsel bilgi değeri taşıyan belgeler bulunmamaktadır.

Kur’an anlatımı

  1. Görmedin mi Rabb’in fil sahiplerine ne yaptı?
  2. Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
  3. Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi.
  4. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.
  5. Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.

Fil vakası

Efsanenin filler ve ordunun sayısı gibi ayrıntılarda birbirini tutmayan birçok versiyonu bulunmaktadır.

Ebrehe Yemen’de, Habeşistan Krallığına bağlı hıristiyan bir vali idi ve Arapların her sene hac amacıyla Mekke’ye gitmelerini istemiyordu. San’ada büyük bir kilise yaptırdı ve ismini ‘Kuleys’ koydu.

Ebrehe Habeş Kralı’na halkın hac için ancak ‘Kuleys’i ziyaret edebileceklerini; Mekke’ye gidenlere izin vermeyeceğini yazarak Habeş Kralı’nın da desteğini aldı.

Ebrehe’nin haccı engelleme niyeti Yemen’li Arapları öfkelendirdi. Rivayete göre Nukayl isminde bir yerli, Kuleys’e girerek kimsenin olmadığı bir zamanda içeriyi harabeye çevirdi, kirletti ve kayıplara karıştı. Ebrehe ağır bir hakarete uğramıştı.

Olayın üzerine bir de kilisenin yanması eklenince vali intikam almaya karar verdi;

Kâbe’yi yıkmak ve enkazı fillerle Yemen’e taşımak için 19 Fil ve altmış bin Habeşliden oluşan ordusu ile harekete geçti.

Mekke çevresine kadar gelen öncüler Mekkelilerin koyun ve develerini alıp konaklama yerleri olan Taif’e kaçırdılar. Ebrehe Mekke emiri olan Abdulmuttalib’in pazarlık tekliflerini de geri çevirdi.

Ordu Mekke üzerine yürümeye hazırlanırken gökyüzü Ebabil kuşları ile doldu, gagaları ve ayaklarında taşıdıkları taşlar ile Ebrehe ordusunu taş yağmuruna tuttular.

İstilacı ordu bozguna uğradı. Etleri lime lime dökülerek ölüyorlardı. Kalanlar Ebrehe de içlerinde olduğu halde perişan bir vaziyette Yemen’e doğru kaçtılar.”

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats