Elektrik Üretim Araçları

Elektrik Üretim Araçları – Elektrik Üretim Araçları Nelerdir?

1.     Şehir Elektriği:

 Elektrik santrallerinde veya barajlarda üretilen şehir elektiriği elektrik iletim hatlarıyla yerleşim yerlerine taşınır. Evlerimizde kullandığımız elektrikli araçların birçoğu elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisiyle çalışır. Televizyon, ütü, buzdolabı gibi araçların elektrik enerjisi kaynağı şehir elektriğidir.

2.     Akü:

Akü ; Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, ihtiyaç halinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaza denir. Otomobil, motosiklet, uçak, gemi gibi ulaşım araçları, tarımda kullanılan araçlar elektrik enerjisi ihtiyaçlarını akü (akümülatör) denilen cihazlardan sağlar. Aküler motorun hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirip depolayabilir. Bunlar, pillere göre daha güçlü enerji kaynaklarıdır.

3.     Piller:

Düşük elektrik enerjisi üreten elektrik kaynaklarıdır. Piller radyodan saate kadar birçok alette kullanılmaktadır. Bazı araçlarda birden çok pilin bir araya getirilmesiyle oluşan batarya sistemleri kullanılır. Cep telefonu, telsiz gibi araçlar batarya ile çalışır. Piller; saat, kamera, hesap makinesi, işitme cihazı, kablosuz telefon, oyuncak, Mp3 çalar vb. araçlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir.

4.     Bataryalar:

Batarya, cep telefonu ve benzeri cihazlara takılan şarjlı pildir.

Batarya, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihazlardır.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats