E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E Vitamininin Faydaları Nelerdir? – E Vitamininin Yararları Nelerdir?

Yağda çözünür, bazı kanser ve kronik hastalıkların riskini azalttığı belirtilir.
Diğer adı Tokoferal olan E vitamini, bağışıklık sistemi açısından oldukça işlevsel bir görev üstlenmektedir.
Cinsel hormonlar ve büyüme hormonu üretim etkenleri ile ilişkilidir.

Hücre yapısında bozulmaları önler, yaraların iyileşme hızını arttırır. Damar tıkanmaları ve damar sertliklerini önler. Göz sağlığına önemli bir etkisi vardır ayrıca cildi güzelleştirdiği bilinir. Belirli yollarla vücuda giren radyasyon ve ilaçların sebep olduğu toksinlere karşı koruyucu etkisi vardır. Hafıza kayıplarının önlenmesindeki etkisi kanıtlanmıştır. Damar çevresini temiz tutar ve kan dolaşımını düzene sokup arttırır. Dolayısıyla bu etki cinsel faaliyette kolaylık sağlar. Kadın cinsel organında kuruluğu engeller ve ilişkileri güçlendirir. Adet dönemleri öncesi sıkıntılar ve menapoz sonrasında yaşanmakta olan sıkıntılar bu vitaminle hafifletilebilir. Düzenli olarak kullanıldığında prostat kanserleri belirli oranlarda engellenebilmektedir. E-A vitaminleri ile Çinko karıştığında, cinsel hormonların seviye yükselir ve üreme bezlerinin işlevleri gelişebilir.

E Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Eksikliği ender görüldüğü söylenmektedir fakat yaşandığı takdirde kansızlığa neden olmakla birlikte kalp hastalıkları ve kanser riskleri artabilmektedir. Çocuklarda göz sorunları, yetişkinlerde yürümede dengesizlik, sinir bozukluğu, istemsizlik, anemi ve bağışıklık sisteminde zayıflık görülebilir.
Çeşitli deneylerce farelerde kısırlığa neden olduğu da belirtilmiştir.
Önceki yüzyıllarda hayvanların yemlerine eklenip doğurganlığını arttırmak için kullanılmış ve verilmediğinde, üremede gerilik ve azalmalar saptanmıştır.
Gözlerde bozukluklar, yorgunluk hissi, yaraların iyileşmesinde yavaşlama, cinsel konularda isteksizlik gibi durumları da eklemeden geçemeyiz.
Özellikle ergenlik dönemlerinde E vitamini tam olarak karşılanmalıdır.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats