Dünya’nın Güneş Etrafındaki Hareketinin Sonuçları

Dünya’nın Güneş Etrafındaki Hareketinin Sonuçları – Dünya’nın Güneş Etrafındaki Hareketi ve Sonuçları

  • Dünya kendi etrafında dönerken aynı zamanda Güneş etrafında da döner. Dünya, Güneş’in çevresinde dolanımını 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna Dünya’nın yıllık hareketi denir.
  • Yerküre’nin Güneş etrafında dönerken çizdiği yola yörünge denir. Dünya’nın yörüngesi elips biçimindedir. Bu elips şeklindeki yörüngeden geçtiği düşünülen düzleme yörünge düzlemi veya ekliptik denir.
  • Dünya Güneş etrafında dönerken 2 – 3 Ocak tarihlerinde Güneş’e en yakın konumda bulunur. Bu konuma ”günberi” denir. 3 – 4 Temmuz tarihlerinde ise Dünya Güneş’e en uzak konumdadır. Bu konuma da ”günöte” denir.
  • Dünya’nın yörüngesinin elips şeklinde olması, dört mevsim süresinin birbirine eşit olmamasına, kuzey ve güney yarım küredeki mevsimlerin sürelerinin eşit olmamasına neden olmuştur. Dünya’nın yörüngesi elips şeklinde değil de yuvarlak olsaydı; hem dört mevsimin hem de her iki yarım  küredeki mevsimlerin süreleri birbirine eşit olurdu.
  • Dünya’nın eksen eğikliği ve yıllık hareketine bağlı olarak Güneş’e karşı konumu yıl boyunca değişir.
  • Dünya’nın Güneş’e yakınlaşıp uzaklaşmasının sıcaklık üzerinde bir etkisi yoktur. Bu durum tamamen eksen eğikliğinin bir sonucudur. Dünya’nın Güneş’e en uzak olduğu 3 – 4 Temmuz tarihlerinde Kuzey Yarım Küre’de en sıcak günü, Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu 2 – 3 Ocak tarihlerinde ise en soğuk günü yaşar.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats