Bakteri ile Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bakteri ile Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir? – Bakteri ile Virüs Arasındaki Farklarlılıklar

Bakteri antibiyotiğe yanıt verirken virüs vermez. Bu tamamen gerçek olmasa da genellikle doğrudur. Ancak bu iki organizmanın arasındaki temel farklar yalnızca bunla değil, yapıları, boyutları ve işlevleriyle de alakalı…

Bakteriler türeme yeteneği olan karmaşık hücrelerdir. Virüsler ise yaklaşık 100 kat daha küçük ve basittirler ve çoğalma gibi bir yetenekleri yoktur.

Elden ele veya ağızdan ağıza (grip) bulaşabildiği gibi cinsel yolla (HIV) da bulaşabilen virüslerin çoğalması için size ihtiyacı vardır. Bir virüs, hücrelerinizden birini istila edip onu kaçırarak yani genetik kodunu devralarak hareket eder.

Virüs, bu sağlıklı hücrelerin çoğalma makinesinin kontrolünü ele geçirdiğinde sanki bir fotokopiciye gitmiş ve bütün kan dolaşımınıza dağıtmak için milyonlarca kopya yaptırmış gibi davranır.

Bakteriler gibi çoğalma yeteneğinin bulunmamasının yanı sıra virüslerin bir diğer zayıf noktası daha var: bir virüsün bir hücreyi ele geçirmesi için bir ulaşım yoluna ihtiyaç duyar yani hücreye girebilmek için kimyasal bir taşıyıcıya ihtiyacı vardır. Yeni tedavi yöntemleri bu taşıyıcıları bloke etmeye yoğunlaşarak virüslerin sağlıklı hücrelere girmesini engellemeyi hedefliyor.

Bu gariplik basketbol efsanesi “Magic” Johnson’un çok uzun bir süre HIV virüsüyle yaşayıp AIDS olmamasını da açıklıyor. Çünkü normalde HIV virüsünü hücrelere taşıyacak olan alıcılardan biri onda doğuştan eksik.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats