Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir?

Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir? – Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Hakkında

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk dili için göstermiş olduğu ilk hedef Türk dilini zengin, gelişmiş ve her türlü ihtiyaca cevap veren bir dil haline getirmektir. Bu konuyla bizzat kendisi ilgilenen Atatürk Türk dili için yapılan çalışmalara bizzat öncülük etmiştir.
Türkçenin güzelliğine, zenginliğine ve gücüne vurgu yaparak bir kültür dili olarak yaşatılması açıkça belirttiği hedeflerden biridir. Atatürk, Türk dilinin dünyanın en güzel dili olduğunu, en zengin ve en kolay dil olabileceğini belirtmiştir. Atatürk çalışmalarında, Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır demiştir.
Yapılan çalışmaların her aşamasını izlemiş sonuçlarını kendisi değerlendirmiştir. Bu hususta Atatürk 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyetini kurmuştur. Bu cemiyet Türk dilinin geçirdiği tarihi evreleri araştırmış,yeni kelimeler türetilmesine katkı sağlamıştır. Atatürk’ün gösterdiği en büyük hedeflerden birisi dilimizi dünyanın en zengin dili haline getirmektir.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Anahtarlar:
    , atatürkün türk dili için gösterdiği hedef nedir

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats