Adezyon Nedir Vikipedi

Adezyon Nedir Vikipedi – Adezyon Ne Demektir? – Adezyon Hakkında Bilgi

Adezyon (ya da adhezyon) birbirinden farklı yüzeylerin birbirlerine yapışma eğilimi. Adezyon ve kohezyon kuvvetine sebep olan kuvvetler birkaç farklı şekilde incelenebilir. Moleküller arası kuvvetler yapışma şekillerindeki farklardan dolayı

  • kimyasal adezyon
  • dağıtıcı adezyon
  • difüzyon adezyon gibi kategorilere ayrılabilir.

Yüzey enerjisi

Yüzey enerjisi basitçe tanımlayacak olursak fizikteki iş gibi bir birim yüzey oluşturmak için gerek duyulan alan. Yüzey enerjisini görmenin diğer yoluda işi örneklere bölmek ile alakalıdır, iki yüzey oluşturmak. Eğer yeni yüzeyler birbirini aynısı ise , yüzey enerjisi γ her yüzey için bölünme işinin yarısına eşittir.

Yüzeyler eşit değilse; Young-Dupré equation metodu uygulanır : W12 = γ1 + γ2 – γ12, Burada γ1 ve γ2 iki yüzeyinde yüzey enerjisi olduğu yerdir. Ve γ12 yüzey gerilimidir.

Dağıtıcı adezyon

Dağıtıcı adezyon, physisorption olarak da bilinir, van der Waals forces: iki maddeyi bir arada tutulur iki molekül arasındaki çekim, her bir yüzey için bir tanesi hafif pozitif diğeri negatif yük ile yüklenir.
Kohezyon suyun damla şeklini almasına sebep oluyor. yüzey gerilimi ise hemen hemen küresele yakın bir şekil almalarını sağlıyor, ve adezyon damlaları yüzeyde tutuyor.
Çiçeğin yüzeyi daha iyi bir adezyon kuvveti uyguluyor.Çiçeğin yaprakları daha düz olduğundan dolayı su damlacıkları çiçeğin yapraklarında daha düz sabit bir şekildeler.

Yüzey biliminde adezyon neredeyse her zaman dağıtıcı adezyon ile ilgilidir. Tipik bir katı-sıvı-gaz sisteminde (bir damlanın katı yüzeyinde durduğu ve havaylar çevrildiği gibi) kontakt açı dolaylı bir şekilde adezyonluğunu buharlaştırmak için kullanıldı.

Elektrostatik adezyon

Bazı iletken maddeler elektriksel yükünü değiştirmek için elektron geçişine izin verir. Bu sonuç kondansatörün yapısını ve maddeler arasında elektrostatik bir çekim kuvveti oluşturur.

Difüzyon adezyon

Bazı maddeler difüzyonun sayesinde birleşebilir.Bu moleküller ve adezyona uğrayan iki maddeninde hareketli olduğunda ve birbirlerinde çözünebildiğin de gerçekleşir. Bu özellikle polimer zincirlerde ve molekülün sonunda diğer maddeye yayıldığında etkili olabilir. Bu aynı zamanda katılaşma aşamasındaki mekanizmadır. Metal veya seramik tozlara beraber baskı uygulandığında ve ısıtıldığında , atomlar bir parçacıktan diğerine yayılır.Bu parçacıklar bir bütün hal alır.

Direnç

İki madde arasındaki direnç aralarında yukarıdaki mekanizmalardan bu iki maddenin arasında gerçekleşmesine ve iki maddenin birbirleri üzerinde ki yüzey alanı ve temas yüzeyine bağlıdır. Birbirlerine karşı ıslak olan maddelerin temas alanları ıslak olmayanların birbirleriyle bağlantısından daha büyük bir temas alanına sahip olmaya eğilimlidirler.Islaklık maddenin yüzey enerjisine bağlı olarak değişebilir.

Yazı Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 09 Aralık 2015
Yazan:
Kategori: Genel

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked

Web Stats